Pilates
Je cvičení, které vyvinul Joseph Hubertus Pilates před více než 100 lety. Inspiroval se ve starých kulturách. Cílem je propojení a vědomá souhra těla a mysli. Cvičení rozvíjí koordinaci, sílu, rovnováhu, flexibilitu a dýchání. Propracovává zádové, břišní a hýžďové svalstvo svaly jako základ správného držení těla. Metoda Pilates je cvičení, kde tělo a duše jsou jeden celek. Vytvořil je
Joseph H. Pilates (1880 - 1967) a zajímavé určitě je, že bylo velmi populární u tanečníků již od čtyřicátých let. Nyní se okruh "uživatelů" rozšířil nejen o zpěváky, fyzioterapeuty a rehabilitační pracovníky, ale v poslední době se díky propagaci rozšířila i v oblasti fitness po celém světě. Je vhodná pro každý věk dětmi počínaje. Je to metoda tvarování těla na základě spolupráce těla a mysli.
Během cvičení je kladen důraz na správný dech, správné držení těla a soustředění na hladký a plynulý pohyb – kombinace předchozího udělá s vaším tělem zázraky. Naučíte se, jak správně kontrolovat jednotlivé pohyby svého těla.
V pilates je ceněna preciznost provedení jednotlivých cviků více než množství opakování. Správné dýchání je základ a pomůže vám provést daný cvik s maximální silou a účinkem. V neposlední řadě vám správný dech a koncentrace na cvik napomůže k odstranění stresů a pročistí hlavu. Cviky metody pilates budují silný střed těla (tzv. power house), který se skládá z hlubokých břišních svalů spolu se svaly podél páteře. Zpevnění středu těla dosáhnete zaktivněním trupu, pánve a ramen.
Mnoho tradičních cvičení je založeno na zvedání vyšší zátěže a mají tendenci vytvářet krátké a objemné svaly – tzn. typ nejvíce náchylný k poškození. Pilates naopak svaly prodlužuje a posiluje, zlepšuje svalovou pružnost a pohyblivost kloubů. Zpevněné a pružné tělo má také nižší pravděpodobnost úrazu. Mnoho jiných typů cvičení inklinuje k posilování stále stejných svalů. To vede k dominanci pouze omezené skupiny svalů a zbylé svalstvo zůstává ochablé. Výsledkem je pak svalová nerovnováha, což je často primární příčinou bolesti zad a jiných zranění.
Pilates posiluje celé tělo, včetně kotníků a chodidel. Jednotlivé hodiny jsou sestaveny tak, aby byly procvičeny všechny svalové skupiny. Svalová rovnováha a stabilita těla vám pomůže vychutnat si naplno denní aktivity a sport. Mnoho cviků je prováděno na zemi vleže, nebo vsedě a pouze s lehkou váhou. Pilates je tak bezpečný, a proto jej používají fyzioterapeuti při rehabilitacích. Pilates je také velmi flexibilní systém cvičení. Každý cvik má několik úrovní obtížnosti, které si můžete upravovat dle pokročilosti. Začínejte vždy na takové úrovni, kterou zvládáte bez větších obtíží…vše souvisí se správným provedením. U tohoto cvičení neznamená vyšší obtížnost – lepší výsledky.
„Po deseti hodinách se budete cítit lépe,
po dvaceti hodinách budete lépe vypadat,
po třiceti hodinách budete mít nové tělo.“ (Joseph Pilates)
Joseph Hubertus Pilates se narodil v Německu v roce 1886. Jako dítě trpěl poměrně závažnými chorobami – astmatem, křivicí a revmatickou horečkou. Byl slabý a rozhodl se zesílit. Ve svém úsilí byl úspěšný a stal se skvělým potápěčem, gymnastou, lyžařem a boxerem. Začal se zajímat také o východní a západní formy cvičení, včetně jógy a starověkých řeckých a římských režimů. V průběhu 1. světové války působil jako ošetřovatel. Získané zkušenosti využil k dalšímu rozvoji jeho cvičební techniky a vytvořil tak základ pro jeho jedinečný styl. Po válce začal trénovat policejní sbor v Hamburku. V roce 1926 emigroval do New Yorku a otevřel zde své první Pilates studio.
Podporoval fyzickou harmonii a rovnováhu těla pomocí kontroly dýchání, ohebnosti a vycentrovanosti.
Studio v New Yorku připoutalo pozornost tanečních komunit a Pilatesova technika se stala základní součástí tanečního tréninku. Obliba cvičení rostla a Pilates studio přitáhlo elitu z celé Ameriky – mimo tanečníků začali Pilatesovu metodu využívat herci, atleti, golfisti. Všichni byli přitahováni silou harmonie mezi myslí a svaly.
J. H. Pilates zemřel v roce 1967 v New Yorku a cvičení nezanechal ani v pokročilém věku.
„Správné držení těla je možné pouze tehdy, když máte pod kontrolou celé tělo.“ J.H.Pilates